Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Αγρινίου ανέδειξε το ανεξίτηλο μήνυμα «Ψωμί-Παιδεία-Ελευθερία» της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973 το  οποίο αποτελεί ορόσημο στη συλλογική μνήμη ως το κορυφαίο  γεγονός αντίστασης της νεολαίας στη νεότερη ιστορία.

Εκπαιδευόμενοι/ες του Α και του Β κύκλου σπουδών σχολείου με τη συγκινητική συμμετοχή τους, υπό το συντονισμό και τη καθοδήγηση του κ. Γεώργιου Καραμητσόπουλου και του Δημήτριου Δήμου εκπαιδευτικών, ανέδειξαν την εξέγερση της χρυσής νεολαίας μέσα από πολυμορφικό εκπαιδευτικό υλικό ( κείμενα, video, ποιήματα, τραγούδια) στην επετειακή εκδήλωση των 50 χρόνων που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Νοέμβρη 2023.

Μέσα από την επετειακή εκδήλωση τιμής και μνήμης των εξεγερμένων φοιτητών πρόβαλαν και ανέδειξαν το κορυφαίο γεγονός της μεταπολεμικής ιστορίας μας που άνοιξε τον πολιτικό δρόμο της νεότερης Ελλάδας.