Το ΣΔΕ Αγρινίου πραγματοποίησε την Πέμπτη 23 Ιανουαρίου εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης   για τη συμμετοχή του στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα επιμόρφωσης Erasmus + KA1 2019 με τίτλο «Κατανοώντας τη διαφορετικότητα: «Πολυπολιτισμικότητα, ανεκτικότητα και ετερότητα στην τάξη».

Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου   παρόντες ήταν όλοι οι εκπαιδευτές και οι εκπαιδευόμενοι του σχολείου. Με τη βοήθεια μιας προβολής powerpoint     έγινε αναλυτική παρουσίαση του σκοπού καθώς και των στόχων του Προγράμματος Επιμόρφωσης. Η συζήτηση που ακολούθησε  επικεντρώθηκε στην αναζήτηση του βέλτιστου τρόπου εφαρμογής και διάχυσης των αποτελεσμάτων τόσο στο πλαίσιο του σχολείου όσο και στο επίπεδο της τοπικής κοινωνίας.

Κοινή ήταν η πεποίθηση όλων ότι η συμμετοχή   σε αντίστοιχα Ευρωπαϊκά Προγράμματα αποτελεί πολύτιμη προστιθέμενη    αξία που συντελεί στην βελτίωση της ποιότητας του παραγόμενου έργου στο Σχολείο  αλλά επίσης αντανακλά θετικά και στην ευρύτερη περιοχή .