Οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Αγρινίου μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους, στο πλαίσιο του ανοίγματος του σχολείου στηντοπική κοινωνία, του ενδιαφέροντός τους για την τοπική αγροτική οικονομία και της ομαδικής δραστηριότητας-project «Παραγωγή τοπικών αγροτικών προϊόντων» που υλοποιούν, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν υπεύθυνα από τον κ. Ευάγγελο Ψωμά, Λέκτορα του τμήματος, για το περιεχόμενο των σπουδών της εκπαίδευσης των φοιτητών.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μέσα από την επιστημονική ενημέρωση, τα ερωτήματα που προέκυψαν από τους ενήλικες εκπαιδευόμενους του σχολείου και τηδιαλογική συζήτηση που ακολούθησε αναδείχτηκε ο ρόλος και η συμβολή του πανεπιστημιακού τμήματος στην ανάπτυξη της τοπικής αγροτικής οικονομίας.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την πρόταση να πραγματοποιηθεί νέα συνάντηση στο Πανεπιστήμιο για ενημέρωση- συζήτηση για θέματα αγροτικής παραγωγής και επιχειρηματικότητας, προώθησης (marketing) αγροτικών προϊόντων και σύστασης ομάδων παραγωγών.