Ανοιχτή ενημερωτική και πολιτιστική εκδήλωση του ΣΔΕ Αγρινίου στο ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου πραγματοποίησε το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας  Αγρινίου την Παρασκευή 27 Ιουνίου 2014, ώρα 7:30 μ.μ., στην Αίθουσα του Δημοτικού Περιφερειακού Θεάτρου Αγρινίου για την προβολή και ανάδειξη του καινοτόμου εκπαιδευτικού του έργου και την ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας

Το πρόγραμμα περιελάμβανε:

• Εισήγηση του Δ/ντη του ΣΔΕ Αγρινίου κ. Νάσιου  Νικόλαου με θέμα: «ΣΔΕ Αγρινίου: Ένα καινοτόμο σχολείο εκπαίδευσης ενηλίκων»
  • Εισήγηση του εκπαιδευτικού του ΣΔΕ Αγρινίου κ. Αθανίτη Ανδρέα με θέμα: «Η συμμετοχή του ΣΔΕ Αγρινίου στην Ευρωπαϊκή σύμπραξη Grundtvig με τίτλο: Click 2 Career»
  • Θεατρικό δρώμενο με τίτλο «Το αφεντικό τρελάθηκε»  από την θεατρική ομάδα του σχολείου.
  • Παρουσίαση έντεχνων λαϊκών τραγουδιών από μουσική ομάδα του σχολείου και χορός από το Εργαστήριο χορού των εκπαιδευόμενων.
  • Παρουσίαση παραδοσιακής μουσικής από μουσική ομάδα Ρομά του σχολείου.
  • Ομιλία αποφοίτων για την εμπειρία τους στο ΣΔΕ Αγρινίου.

Ο Διευθυντής του ΣΔΕ Αγρινίου

Νάσιος Νικόλαος