Την  πρώτη εκπαιδευτική εκδρομή του νέου σχολικού έτους 2023-2024 στη λίμνη Τριχωνίδα πραγματοποίησε το  ΣΔΕ Αγρινίου την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου στη λίμνη Τριχωνίδα.

Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι εκπαιδευόμενοι την ιστορία και το φυσικό περιβάλλον της παραλίμνιας ζώνης της βόρειας όχθης της λίμνης Τριχωνίδας με επίκεντρο τον οικισμό του Καινούργιου. Οι εκπαιδευόμενοι πληροφορήθηκαν για την σπουδαία οικονομική και οικολογική αξία της λίμνης Τριχωνίδας, καθώς και για την ιστορία της ευρύτερης παραλίμνιας ζώνης.

Ταυτόχρονα οι εκπαιδευόμενοι/νες του σχολείου, του Α και Β κύκλου σπουδών, είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και  να συσφίξουν τις σχέσεις τους και τους κοινωνικούς δεσμούς πίνοντας το καφέ τους σε καφετέρια στην όχθη της λίμνης.