Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Αγρινίου, ανέδειξε το επίκαιρο και διαχρονικό το μήνυμα της 28ης Οκτωβρίου 1940 κατά του φασισμού, το μήνυμα της ειρήνης, της ελευθερίας και  της εθνικής ανεξαρτησίας  μέσα από την επετειακή εκδήλωση εορτασμού, τιμής και μνήμης των ηρώων του Έπους του 1940, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.
Στην προβολή και στην ανάδειξη των ιστορικών μηνυμάτων της εθνικής επετείου μέσα από το ιστορικό εκπαιδευτικό υλικό ( κείμενα, ποιήματα, τραγούδια) πήραν την πρωτοβουλία και συμμετείχαν εκπαιδευόμενοι/ες του Α και του Β κύκλου σπουδών σχολείου υπό το συντονισμό και τη καθοδήγηση της κας Κουρελή Βασιλικής , εκπαιδευτικού του σχολείου.

Εκπαιδευόμενοι/νες του σχολείου κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο των Πεσόντων στη πλατεία Μαρίας Δημάδη, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων τιμής και μνήμης της εθνικής επετείου.