Ενημερωτική εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS (1 Δεκεμβρίου) πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Αγρινίου την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023.

Ειδικότερα, η κα Αρίδα Πανωραία, ιατρός  Βιοπαθολόγος  Επιμελήτρια Α’ στην Αιμοδοσία – Αιματολογικό Τμήμα του Γενικού Νοσοκομείου Αγρινίου, πραγματοποίησε, στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των εκπαιδευομένων και των εκπαιδευτικών του σχολείου, εισήγηση με θέματα: α.«AIDS-Ενημέρωση και Πρόληψη»  β. Εθελοντική αιμοδοσία.

Το κοινωνικό μήνυμα της ενημερωτικής εκδήλωσης-παρέμβασης ήταν η καθιέρωση της αποτελεσματικής πρόληψης και της ευαισθητοποίησης της κοινωνίας για το θέμα του AIDS καθώς επίσης και η κοινωνική ευαισθητοποίηση για την εθελοντική αιμοδοσία, για την προσφορά αίματος στο συνάνθρωπο.