Στο πλαίσιο του γραμματισμού των Φυσικών Επιστημών, ο βιολόγος εκπαιδευτικός ΔΔΕ Αιτωλ/νιας και σπηλαιολόγος κ. Κωνσταντίνος Μπακολίτσας, πρoσκεκλημένος στο σχολείο,  παρουσίασε στους εκπαιδευόμενους/νες και στους εκπαιδευτικούς μια ερευνητική καινοτόμο εκπαιδευτική βιωματική προσέγγιση ανάδειξης των σπηλαίων του Νομού Αιτωλοακαρνανίας.

Ο ερευνητής σπηλαιολόγος κ. Κωνσταντίνος Μπακολίτσας, μέσα από τη διεπιστημονική προσέγγιση της διαφορετικότητας και της ιστορικής αναφοράς των πράγματι εντυπωσιακών σπηλαίων, μέσα από το διάλογο και τη συζήτηση με τους εκπαιδευόμενους/νες  ενημέρωσε και ευασθητοποίησε τη σχολική κοινότητα για την προστασία και ανάδεξη του φυσικού  πλούτου, των σπηλαίων του τόπου τους.