Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο ετήσιος Αποκριάτικος Χορός του σχολείου την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024, ώρα 21:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του κέντρου ΠΙΘΑΡΙ στο Γιαννούζι Αγρινίου.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με το Σύλλογο Φοιτούντων και Αποφοίτων του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Αγρινίου, στο πλαίσιο των πολιτιστικών δραστηριοτήτων και του ανοίγματος του σχολείου στην τοπική κοινωνία, οργάνωσε μια όμορφη ανοικτή παραδοσιακή πολιτιστική εκδήλωση.
Μεγάλη ήταν η συμμετοχή των εκπαιδευόμενων, των εκπαιδευτικών αλλά και  αποφοίτων του σχολείου. Την εκδήλωση τίμησαν με τη παρουσία τους μέλη και φίλοι των οικογενειών των εκπαιδευομένων και συνάδελφοι εκπαιδευτικοί του Εσπερινού Γυμνασίου και του Εσπερινού ΕΠΑΛ Αγρινίου.
Η ανοικτή παραδοσιακή μουσική βραδιά συνέβαλε στη περαιτέρω σύσφιξη των διαπροσωπικών σχέσεων εκπαιδευτών και εκπαιδευόμενων, στην ενίσχυση της συνοχής τους ως μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας και στην προβολή του σχολείου στην τοπική κοινωνία.